TAŚMY DO PRZERW ROBOCZYCH
Najskuteczniejszym uszczelnieniem przerw roboczych podczas betonowania są taśmy możliwe do zakotwienia w konstrukcji betonowej podczas realizacji robót. Miejsca takie są narażone na podciąganie wody i dlatego powinny być szczególnie starannie wykonane.
Taśmy do przerw roboczych w konstrukcjach betonowych mają symetryczny przekrój.
Najczęściej stosowane są do uszczelnienia przerw roboczych płyt i ścian fundamentowych.
Taśmy do przerw roboczych produkowane są w dwóch odmianach, jako zewnętrzne i wewnętrzne.
Taśmy do przerw dylatacyjnych
Najskuteczniejszą metodą zapewnienia szczelności w obrębie dylatacji konstrukcyjnej jest zabetonowanie w tym obszarze taśmy dylatacyjnej. Taśmy do przerw dylatacyjnych dzielą się na zewnętrzne, wewnętrzne oraz zamykające.
Taśmy do przerw dylatacyjnych mają za zadanie uszczelnienie konstrukcji oraz przeniesienie ruchów obiektu założonych przez konstruktora, dlatego bardzo ważne jest dobranie takiej taśmy, która spełni obydwa zadania.
Określenie wielkości ruchów dylatacji przy jakich taśma zachowuje jej szczelność można określić na podstawie gotowych diagramów firmy Besaplast pokazujących zakres pracy taśmy w zależności od ciśnienia wody działającej na taśmę oraz wskaźnik ruchu będący pierwiastkiem z sumy kwadratów ruchów konstrukcji w obrębie dylatacji w kierunkach x;y;z.
Taśmy wciskane
Taśmy wciskane stosowane są na gotowych elementach konstrukcyjnych (prefabrykatach), najczęściej w okolicach elewacji i wszelkiego typu ścian czy stropów.
Charakteryzują się dużą ściśliwością oraz wysokim stopniem pochłaniania drgań przy jednoczesnym łatwym montażu.
Niektóry typu taśm dodatkowo pozwalają na zamaskowanie zniszczonych lub źle wykonanych krawędzi w obszarze szczeliny dylatacyjnej.
Taśmy do montażu mechanicznego
Często na budowie możemy spotkać się z koniecznością wykonania hydroizolacji na styku z istniejącą już konstrukcją. Najczęściej ma to miejsce podczas remontu budynków, naprawie istniejącej hydroizolacji lub w sytuacji gdy pominięto montaż taśm na etapie betonowania elementu konstrukcyjnego.
Taśmy do montażu mechanicznego występują w wersji płaskiej jak również narożnej do zastosowanie zarówno w przerwach roboczych jak również dylatacyjnych.
Montaż tego rodzaju taśm wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni oraz wiedzy pracowników. Do montażu oprócz płaskowników i odpowiedniego (do podłoża) rodzaju kotew wykorzystywana jest taśma kauczukowa.
Oprócz montażu przy użyciu płaskowników i kotew taśmy mogą być również klejone do podłoża za pomocą materiałów bitumicznych.
Maty uszczelniające
Maty uszczelniające typu Stegbahn produkowane przez firmę Besaplast są ekstrudowanymi i jednorodnymi taśmami uszczelniającymi z tworzywa sztucznego, wykonane z PVC lub HDPE.
Charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na agresywne media chemiczne, a także dzięki zintegrowanym, stabilnie wykonanym kotwom w kształcie litery T mata gwarantuje pewne zakotwienie w betonie bez konieczności wykonywania klejenia lub innych prac montażowych.
Maty przeznaczone są do stosowania w kanałach ściekowych (jako ochrona antykorozyjna betonu), do uszczelnienia tuneli czy też jako uszczelnienie wewnętrzne dla rur betonowych, dachów, basenów itd.
Materiał dostarczany jest w różnych grubościach i długościach, dostępne są również wykonania specjalne według indywidualnych potrzeb klienta.
Rury skurczowe
Rury skurczowe Besaplast stasowane są w betonowych elementach budowlanych w celu osłabienia ich przekroju i co za tym idzie, do powstania wymuszonych, kontrolowanych rys z jednoczesnym ich uszczelnieniem.
Rury produkowane są z materiału Besaflex (miękki PVC) i dostępne są w trzech typach.
Zakres zastosowania: grubość ścian od 170 do 500 mm, długość rur od 2,5 do 7,0 m
Taśmy do łączenia z izolacją arkuszową
Ta grupa taśm produkowana jest zgodnie z wymaganiami dyrektywy 853 wydanej przez Kolej Niemiecką, która określa wytyczne dotyczące taśm przyłączeniowych do połączenia z membranami hydroizolacyjnymi.
Taśmy te produkowane są z różnych materiałów, m.in. takich jak PVC czy polietylen.
Materiał dobierany jest pod stosowane membrany wykorzystywane do hydroizolacji tuneli.
Taśmy i profile specjalne
Możliwości produkcyjne i doświadczenie firmy Besaplast znacznie wykraczają poza powszechnie znane rozwiązania w zakresie taśm uszczelniających. Na życzenie i potrzeby klienta opracowywane są specjalne rozwiązania tak, aby wychodzić na przeciw indywidualnym projektom budowlanym i skomplikowanym sytuacjom.
Jako przykład możliwości i potencjału firmy Besapalst przedstawiamy Państwu kilkanaście rozwiązań taśm i profili specjalnych, wyprodukowanych pod konkretne projekty budowlane na całym świecie.
Kształtki połączeniowe
Oprócz wyboru profilu taśmy, decydujące jest także fachowe wykonanie całego systemu taśm uszczelniających, które można wykonać zarówno w zakładzie produkcyjnym jak i na budowie. Skomplikowane systemy, specjalne kształtki czy połączenia, które muszą zostać wykonane na budowie, powinny być zasadniczo wykonywane przez wykwalifikowaną firmę wykonawczą.
Oprzyrządowanie i akcesoria montażowe
Odpowiednie systemowe akcesoria montażowe nie tylko gwarantują prawidłowy montaż, ale również pozwalają ograniczyć czas montażu do minimum, niosąc za sobą oszczędności na etapie montażu i późniejszej eksploatacji obiektu.
Sposób montażu i odpowiednie akcesoria dobierane są w zależności od typu i rozmiaru danej taśmy.
Profesjonalny sprzęt do wykonywania połączeń poszczególnych odcinków taśm jest niezbędnym atrybutem każdej profesjonalnej ekipy montażowej zajmującej się wykonywaniem uszczelnień na budowie.